11.11.2013 - Obiranje oljk postopoma zaključujemo. Nabrane oljke ob koncu obiralnega dneva odpeljemo v oljarno, hladno predelano deviško oljčno olje pripeljemo v klet, kjer ga filtriramo in ga pretočimo v pripravljen sod. Na vsakem sodu je označba sorte (Leccino, Istrska belica) ali mešanice (klasična mešanica sort, predvsem sorte Leccino in Istrske belice). Občasno pa pripravimo tudi posebne mešanice kot so Tian, Leon in Noni. V letošnjem letu smo pripravili mešanico Tian. V kratkem nameravamo pripraviti tudi oljčno olje z limono. V oljarni zmeljemo oljke skupaj z limonami, tako da ostanejo eterična olja iz limone v oljčnem olju.
Po opravljeni notranji in zunanji kontroli in prejeti odločbi za „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre z zaščiteno označbo porekla“, ki jo pričakujemo do konca novembra, pa bo oljčno olje pripravljeno za prodajo.
Zunanja kontrola iz Bureau veritas je po opravljenem nadzoru naše delo potrdila s CERTIFIKATOM o ekološki pridelavi.
Letošnje leto je bilo za oljkarje zelo zahtevno, saj so visoke temperature in poletna suša onemogočale običajno tvorbo olja. V nadaljevanju pa so še neobičajno mokri meseci v času dozorevanja zahtevali veliko pozornosti pri odločitvi o času obiranja in organizaciji dela v oljčniku. Zavedali smo se namreč, da je potrebno za doseganje vrhunske kakovosti plodove prej obrati. Zaradi posebnih okoliščin (suša, visoke temperature, potem pa veliko padavin) in zgodnjega obiranja smo imeli izredno nizek izplen (od 8,4% za Leccino do 15,4 za Istrsko belico), vendar so prve ocene pridelanaga oljčnega olja zelo dobre. Izrazita sadežnost in umirjena grenkoba ter pikantnost nas navdušujeta v prepričanju, da bo tudi letošnji letnik z vidika kakovosti vrhunski.